SEOSEM24 opinie o tworzeniu stron www na WordPress

Jeśli chcesz zbudować własną stronę internetową, zdecydowanie powinieneś rozważyć platformę WordPress. Ten elastyczny, potężny system zarządzania treścią (CMS) obsługuje ponad 37% wszystkich witryn w Internecie, co czyni go wiodącą platformą. Na pierwszy rzut oka może wydawać się być zbyt specjalistyczny. Na szczęście WordPress jest znacznie łatwiejszy do zrozumienia niż się wydaje. Wystarczy krótkie wprowadzenie, aby szybko stworzyć oszałamiającą witrynę w około pięć minut. Dodatkowo możesz dostosować go do swoich potrzeb i celów. Ten artykuł jest krótkim wprowadzeniem WordPressa, wyjaśniającym, czym jest ta platforma i dlaczego jest tak wyjątkowa. Dam ci również wyobrażenie o tym, do czego może być używany ten CMS. O opinie na temat tego systemu poprosiliśmy ekspertów z agencji SEOSEM24 z Krakowa. Agencja stosuje na co dzień WordPress w swojej pracy z klientami.

Co to jest WordPress?

WordPress to system zarządzania treścią (CMS). Platforma, którą możesz użyć do budowy i utrzymania strony internetowej bez znajomości kodowania. To oprogramowanie umożliwia dostosowanie niemal każdego aspektu witryny. Pierwsza wersja WordPressa została stworzona w 2003 r. przez Matta Mullenwega i Mike’a Little’a. Zaczęło się jako prosta platforma przeznaczona dla osób, które chciały tworzyć proste blogi i hostować je w internecie. Jednak z biegiem czasu stał się elastycznym, potężnym narzędziem do tworzenia niemal każdego rodzaju witryny. Zanim przejdziemy dalej, ważne jest, aby upewnić się, że jesteśmy na tej samej stronie. Istnieją różnice między WordPress.com i WordPress.org. Pierwszy z nich to kreator stron internetowych, w którym możesz bezpłatnie utworzyć i hostować witrynę. Jest prosty w użyciu, ale ma też ograniczone możliwości. WordPress.org jest potężniejszą platformą, więc skupimy się na niej do końca tego artykułu.

Czym dokładnie różnią się WordPress.org oraz WordPress.com

Jeśli wyszukasz WordPress w Google lub innych wyszukiwarkach, natkniesz się na dwie powiązane strony: WordPress.com i WordPress.org. Może to być mylące dla początkujących, ponieważ obie witryny są podobne pod względem nazw i marki, ale różnią się celem i grupą docelową. By nie pozostawić Cię skonfundowanym, śpieszymy z wyjaśnieniem.

WordPress.org

WordPress.org zawiera bezpłatne oprogramowanie systemu zarządzania treścią używane do uruchamiania samodzielnej wersji WordPressa. Aby zbudować witrynę z własnym hostingiem, musisz najpierw zarejestrować nazwę swojej domeny i wykupić plan hostingowy. Rodzaj i jakość wybranego hostingu określi wydajność Twojej witryny. Ponadto użytkownicy mogą sprawować większą kontrolę nad przestrzenią serwera internetowego, którą wynajmują od dostawcy hostingu internetowego, korzystając z samodzielnego hostingu. Wersja WordPress z własnym hostingiem pozwala w pełni wykorzystać potencjał WordPressa. Użytkownicy mogą wyszukać i zainstalować dowolny motyw WordPress lub wtyczkę, którą chcą — nawet te, które sami stworzyli. Wersja WordPress z własnym hostingiem jest doskonała dla użytkowników, którzy cenią sobie dużą elastyczność, możliwość dostosowania i planują skalowanie swoich witryn w przyszłości.

WordPress.com

WordPress.com to z kolei firma hostingowa, która korzysta z kreatora stron internetowych opartego na systemie zarządzania treścią WordPress dla wszystkich hostowanych stron internetowych. W przeciwieństwie do swojego samoobsługowego odpowiednika, WordPress.com jest hostowany, co oznacza, że zarządza serwerami sieciowymi, które przechowują strony internetowe swoich użytkowników. Użytkownicy, którzy zarejestrują się w usłudze za darmo, muszą używać markowej nazwy domeny, takiej jak nazwa_strony.wordpress.com. Aby użyć niestandardowej nazwy domeny, należy przejść na płatny plan. Darmowa wersja ma również inne ograniczenia. Na przykład użytkownicy nie mogą instalować żadnych motywów ani wtyczek WordPress. Ogólnie rzecz biorąc, hostowany WordPress.com jest bardziej odpowiedni dla użytkowników, którzy chcą szybko stworzyć stronę internetową i nie mają nic przeciwko ograniczonej elastyczności i dostosowaniu.

Co sprawia, że ​​WordPress jest wyjątkowy?

Wielu programistów, projektantów i innych osób przyczynia się do ulepszania WordPressa każdego dnia. Dzieje się tak dlatego, że jest to oprogramowanie typu open source. Jeśli nie znasz tego terminu, oznacza to, że platforma nie jest ograniczona prawami autorskimi ani znakiem towarowym i jest swobodnie dostępna dla każdego do pobrania i modyfikacji (na podstawie tak zwanej licencji  GNU). Co więcej, oznacza to, że WordPress Core jest rozwijany i utrzymywany przez społeczność. To świetna wiadomość dla Ciebie jako użytkownika z wielu powodów:

  • platforma jest (i prawdopodobnie zawsze będzie) bezpłatna,
  • wiele darmowych i tanich narzędzi jest tworzonych do użytku z WordPress,
  • WordPress został zaprojektowany przez społeczność tak, aby był przyjazny dla użytkownika i posiadał funkcje najbardziej potrzebne twórcom stron internetowych,
  • masz dużą swobodę w sposobie korzystania z oprogramowania i interakcji z nim, a także możesz modyfikować je w dowolny sposób za pomocą kodowania i innych narzędzi.

Fakt, że WordPress jest oprogramowaniem typu open source, umożliwił mu rozwinięcie silnej, zróżnicowanej społeczności współpracowników i entuzjastów. Jest niezwykle popularną platformą, co sprawia, że ​​uzyskanie pomocy, gdy jej potrzebujesz, jest łatwe. Możesz znaleźć mnóstwo dokumentacji online, forów, blogów poświęconych WordPressowi, dedykowanych kursów. Bez względu na to, co próbujesz zrobić, prawdopodobnie ktoś inny zrobił to wcześniej i może ci pomóc.

WordPress jest nie tylko dla początkujących

Piękno CMS polega na tym, że jest on w stanie skalować się wraz z użytkownikami. Gdy poznasz platformę i zdobędziesz nową wiedzę techniczną i umiejętności, będziesz mógł robić coraz więcej z WordPressem. Możesz stworzyć i prowadzić prostego bloga, ale możesz także projektować duże, złożone strony internetowe dla firm i sklepów internetowych. Z WordPressem nieograniczone możliwości!

Czy WordPress jest dla mnie?

To, czy powinieneś używać WordPressa, zależy od Twoich potrzeb. Jeśli potrzebujesz elastycznej i skalowalnej platformy dla swojej witryny, to świetny wybór. Jeśli chcesz założyć bloga, przyciągnąć nowych klientów portfolio online, publikować samouczki wideo lub stworzyć stronę biznesową, możesz to zrobić za pomocą WordPressa. Jest również doskonały dla początkujących, ponieważ jest znacznie bardziej dostępny niż kodowanie strony internetowej od zera. Istnieje wiele kursów i zasobów online do nauki WordPressa, a także duża i aktywna społeczność.

Jak zacząć z WordPress na poważnie?

Jeśli jesteś przekonany, że WordPress jest odpowiednią platformą dla Ciebie, czas zacząć budować na nim swoją stronę internetową. Jeśli masz witrynę na WordPress.com, migracja do WordPress.org jest prosta. Wszystko, co musisz zrobić, to wyeksportować całą zawartość z witryny WordPress.com. Przed tym jednak warto wykonać kilka kroków.

  1. Kup nazwę domeny. Sprawdź dostępność żądanej nazwy domeny za pomocą narzędzia do sprawdzania domen i kup ją od rejestratora domen.
  2. Wybierz dostawcę usług hostingowych. Upewnij się, że wybierasz niezawodnego dostawcę usług hostingowych, który ma dobre recenzje klientów.
  3. Kup plan hostingowy. Wybierz plan hostingowy, który pasuje do Twoich potrzeb i budżetu. Aby uzyskać plan hostingowy zoptymalizowany pod kątem WordPress, zapoznaj się z naszymi planami hostingowymi WordPress.
  4. Zainstaluj WordPressa. Większość dostawców hostingu oferuje narzędzie do instalacji WordPressa jednym kliknięciem w panelu sterowania hostingu.
  5. Dostosuj stronę internetową. Wybierz motyw WordPress, który najlepiej pasuje do Twojej marki i treści, zainstaluj potrzebne wtyczki, dodaj widżety i dostosuj projekt za pomocą dostosowywania motywów.
  6. Zacznij tworzyć treści. Twórz niezbędne statyczne strony internetowe i zacznij, chociażby publikować posty na blogu.
  7. Promuj stronę internetową. Przyciągnij ruch do swojej nowej witryny WordPress za pomocą różnych metod, takich jak SEO, marketing w mediach społecznościowych i marketing e-mailowy.

To ważny aspekt, gdyż stosowanie technik SEO pomaga zdobyć klientów. Przekonała się o tym agencja SEOSEM24, która została uznana przez ranking Rating Captain jako najlepsza agencja SEO w Polsce.

Mocne i słabe strony WordPress

Podsumowując, WordPress to popularne i ciekawe rozwiązanie dla użytkowników, którzy chcą stworzyć swoją stronę internetową. Czy jednak wszystko w WordPress działa tak, jak powinno? Czy platforma ma jakieś słabości? Zdaniem SEOSEM24 są plusy i minusy – oto ich opinie.

Plusy

  • Niski koszt. Użytkownicy muszą jedynie zapłacić za domenę i hosting. Podstawowe oprogramowanie WordPress oraz wiele motywów i wtyczek jest bezpłatnych,
  • Łatwy proces instalacji i aktualizacji. Większość hostów internetowych oferuje natychmiastowe narzędzia instalacyjne WordPress. Aktualizację oprogramowania do najnowszej wersji można również szybko wykonać za pomocą pulpitu WordPress,
  • Prosty w zarządzaniu. Użytkownicy nie potrzebują wiedzy programistycznej, aby pisać i edytować posty, przesyłać i edytować obrazy, zarządzać użytkownikami, dodawać niestandardowe menu lub instalować motywy i wtyczki.
  • Niestandardowy projekt. Użytkownicy mogą łatwo stworzyć niestandardowy projekt z tysiącami gotowych do użycia motywów WordPress. Istnieją określone tematy dla prawie każdej niszy, w tym restauracji, gabinetów lekarskich, stron internetowych z podcastami i blogów kulinarnych,
  • Bogata funkcjonalność niestandardowa. Skorzystaj z wtyczek, aby dodać funkcje do WordPressa. Prawdopodobnie istnieje wtyczka do każdego zadania, od SEO po rezerwację wydarzeń,
  • Pomocna społeczność. Społeczność WordPress jest globalna i istnieją fora wsparcia z pomocnymi ekspertami WordPress. Jeśli napotkasz problem, wyszukiwarka Google pomoże Ci szybko znaleźć rozwiązanie,
  • Oprogramowanie open source. WordPress to platforma typu open source, co oznacza, że ​​jej kod źródłowy jest publicznie dostępny. W rezultacie programiści WordPress dobrowolnie pracują nad ulepszeniem podstawowego kodu, a nowe wtyczki i motywy tworzone są w celu zaspokojenia pojawiających się potrzeb.

Minusy

  • Obawy o bezpieczeństwo. Ponieważ WordPress obsługuje ponad 42,4% sieci, jest to nieuchronnie platforma najczęściej atakowana przez hakerów. Zainstalowanie wtyczki zabezpieczającej WordPress i zastosowanie innych najlepszych praktyk może zmniejszyć ryzyko,
  • Treści stron trzecich. Ponieważ większość motywów i wtyczek WordPress jest tworzonych przez zewnętrznych programistów, niektóre mogą być błędne. Przed zainstalowaniem nowej wtyczki lub motywu zawsze zapoznaj się z ich opisem i recenzjami,
  • Czas ładowania strony. Zbyt wiele wtyczek może spowolnić działanie witryny. Aby to naprawić, odinstaluj niepotrzebne wtyczki i wyczyść pamięć podręczną WordPress.

Do czego może posłużyć Ci WordPress?

WordPress zaczynał jako mała platforma skoncentrowana na blogowaniu. Oznacza to, że ma wiele funkcji, które nadają się do blogów i jest to prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie, jakie możesz znaleźć dla tego typu witryny. Dostępny jest łatwy w użyciu edytor do tworzenia postów, rozbudowana funkcja komentarzy i wiele więcej. Jednak WordPress może posłużyć do wielu innych projektów. W rzeczywistości możesz go użyć do stworzenia niemal każdego rodzaju witryny, jaką możesz sobie wyobrazić. Oto tylko mały wybór typów witryn, dla których WordPress jest idealny:

Blogi

WordPress zaczął jako narzędzie do blogowania, a blogi nadal są jednym z najpopularniejszych typów stron internetowych zbudowanych na platformie. Założenie bloga może przynieść wiele korzyści – jest sposobem na wyrażenie siebie i sposobem na nawiązanie kontaktu. Dodatkowo możesz zarabiać na blogach. Stworzenie udanego bloga zależy od kilku czynników. Niezbędne jest wybranie odpowiedniego pomysłu na bloga, wybór najbardziej odpowiedniego motywu bloga, pisanie wysokiej jakości treści i odpowiednie promowanie.

Portfolia

Artyści, fotografowie, muzycy, pisarze i inni kreatywni profesjonaliści korzystają z portfolio online w celu ustalenia dowodu społecznego. Łatwo dostępne portfolio online może znacznie zwiększyć szanse na znalezienie pracy i projektów. Istnieje wiele motywów portfolio dostępnych w oficjalnym katalogu WordPress i depozytach stron trzecich. Motywy premium do portfolio zazwyczaj zawierają dodatkowe funkcje, takie jak gotowe galerie obrazów, lightboxy i formaty siatki.

Strony firmowe

Wiele firm – od małych przedsiębiorstw po duże korporacje – buduje strony internetowe na WordPressie, aby budować świadomość i kontaktować się ze swoimi klientami. Tworzenie profesjonalnie wyglądających witryn biznesowych jest proste dzięki różnorodności premium i darmowych motywów i wtyczek dla prawie każdej funkcji.

Strony charytatywne

WordPress jest również platformą wybieraną przez wiele organizacji charytatywnych, kościołów i organizacji non-profit. Wynika to z niskich kosztów operacyjnych i utrzymania, a także stosunkowo łatwej nauki. Funkcje takie jak wtyczki do darowizn dodatkowo uwzględniają potrzeby takich organizacji.

Sklepy internetowe

Niezależnie od tego, jaki pomysł na biznes online wpadniesz, WordPress jest do tego dobrze przygotowany. Użytkownicy mogą rozpocząć sprzedaż produktów, instalując wtyczki WordPress e-commerce.

Witryny afiliacyjne

Jeśli chcesz stworzyć witrynę marketingu afiliacyjnego (lub zarabiać na swojej witrynie w inny sposób), społeczność WordPressa oferuje wiele dedykowanych rozwiązań.

Witryny z wiadomościami

Format bloga WordPress działa dobrze w przypadku artykułów z wiadomościami, a wiele z tych samych funkcji nadaje się zarówno do blogów, jak i typowych serwisów newsowych. Także tych niszowych, branżowych.

Centra społeczności

Możesz łatwo tworzyć fora, strony fanów, bazy wiedzy, wiki lub inne miejsca, w których ludzie o podobnych poglądach mogą gromadzić się online.

Jeśli nie masz jeszcze pewności, jaki typ witryny chcesz utworzyć, zawsze możesz zacząć od małej i stopniowo powiększać. Przykładowo, możesz zacząć od prostego bloga i przekształcić go w witrynę z wiadomościami lub witrynę partnerską, kiedy tylko chcesz. Możesz także utworzyć witrynę, która spełnia różne role — na przykład witrynę biznesową z towarzyszącym blogiem firmowym, a także połączoną witrynę sklepową do sprzedaży produktów lub usług.

Pulpit nawigacyjny WordPress

Do tego masz do dyspozycji centralny, przyjazny dla użytkownika pulpit nawigacyjny WordPress. Jest to prywatny obszar administracyjny, do którego się logujesz, gdzie możesz kontrolować wszystkie aspekty swojej witryny z jednego miejsca. Pulpit nawigacyjny zawiera również elastyczny, łatwy w użyciu edytor, który sprawia, że ​​tworzenie treści jest dziecinnie proste. Otrzymasz dostęp do wielu ustawień i opcji dostosowywania, dzięki czemu możesz dostosować witrynę do swoich potrzeb. Co więcej, WordPress został zaprojektowany z myślą o wydajności, bezpieczeństwie i optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO) — kluczowych elementach praktycznie każdej witryny, niezależnie od jej rozmiaru lub zakresu.